Szukanie tematów prac

Zależnie od zainteresowań proszę wybierać spośród 5 tematów: metafory, gesty, emocje i akwizycja języka u dzieci lub dorosłych oraz komunikacja. W tych tematach mogę polecić odpowiednią literaturę i pomóc w prowadzeniu badań. W celu sprecyzowania tematu proponuję ćwiczenia:

Wybierz METAFORA / GEST / EMOCJE / AKWIZYCJA / KOMUNIKACJA i przeszukuj uważnie GOOGLE SCHOLAR , GOOGLE BOOKS , MENDELEY , ACADEMIA, RESEARCH GATE. Zajrzyj także na strony biblioteki, gdzie każda książka ma podane słowa kluczowe. Wybierz słowo i zobacz jakie publikacje są w bibliotece. Zwracaj uwagę na tytuły artykułów lub książek, notuj nazwiska autorów i szukaj innych publikacji tych samych autorów.

Ogranicz datę publikacji, przyjmij na przykład, że nie potrzebujesz publikacji starczych niż 50 lat. Zwróć uwagę na liczbę cytowań artykułów i liczbę publikacji autora. Im większe wskaźniki cytowań tym bardziej wartościowe publikacje. Szukaj monografii, podręczników lub zbiorów artykułów na wybrany temat i potraktuj je jako przewodniki po temacie. Co kilka lat ukazują się także krytyczne artykuły przeglądowe dotyczące wybranych badań lub teorii – polecam także z nich skorzystać. Kilka przykładów takich artykułów o metaforze i językoznawstwie kognitywnym: (Gibbs 2011, McGlone 2007, Holoyak 2018, Boeynaems 2017).

Linki do stron zapisz jako zakładki w przeglądarce lub jako dane bibliograficzne za pomocą ZOTERO. Oczywiście możesz założyć sobie zeszyt albo skorowidz i w nim zapisywać wszystko co znajdziesz na dany temat, a potem z niego przepisywać. Ważne by robić to w miarę regularnie, codziennie lub co kilka dni. Inną możliwością notowania jest mapowanie myśli. Istnieje wiele programów komputerowych, które pozwalają na tworzenie map myśli na ekranie, ale na początku polecam dużą kartkę papieru i kolorowe pisaki. Temat wpisujesz na środku, a skojarzenia wpisujesz w dowolnych kierunkach. Mapa myśli pomaga zauważyć powiązania pomiędzy pojęciami, terminami, nazwiskami i teoriami. Wreszcie najbardziej oczywisty sposób notowania to pisanie tekstem, który po redakcji staje się częścią Twojej pracy.